30.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Трифун Костоски останува без Еуростандард банка: Народна банка ја укина дозволата за...

Трифун Костоски останува без Еуростандард банка: Народна банка ја укина дозволата за работа.

Translate (Eng):[gtranslate]

Народна банка ја укина дозволата за работа на Еуростандард банка.

Денес НБМ постапувајќи по Законот за банки, ја укина дозволата на Еуростандард банка.

НБМ утре до надлежниот суд ќе достави предлог за отворање стечај на Еуростандард.

РЕКЛАМА

Сите депозити, на 99,4 отсто од физичките лица ќе бидат исплатени во рамки на законските рокови.

Ова го соопшти гувернерката Анита Бежоска Ангеловска, на вонредна пресконференција, нагласувајќи дека Еуростанд банка не ги исполнила минималните услови за работа.

Учеството на банкарската актива во вкупната банкарска актива на земјава е само 1,3 отсто, и поради тоа, како што рече Бежоска, не се доведува во прашање стабилноста на банкарскиот систем на земјава и тој останува сист, тој остан стабилен и високо капитализиран.

Изминатиот период Еуростандард беше под засилен супервизорски надзор.

НБМ постојано изрекуваше мерки за намалување на ризиците, особено за кредитниот ризик.

Клучните проблеми се одрза на слабости од изминатит период, а не на тековните состојби.

Имаше строги кредитни ограничувања.

Вложивме напор за оинакво решение, нагласи Бежовска.

- Реклами -