13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаСо изложба на народни носии почнува фестивалот „Пеце Атанасовски“

Со изложба на народни носии почнува фестивалот „Пеце Атанасовски“

Со едукативниот семинар „Традиционалната култура во прилепското поле“, која се одржува онлајн изминатите два дена, почнаа активностите за годинашниот, 46-ти традиционален фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“, кој, наместо во јули, поради коронавирусот се реализира викендов.

Фестивалот почнува со отворањето на изложбата на народни носии и традиционални експонати во ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“.

Свеченото отворање е вечерва, во 19 часот, на камената бина на плоштадот „Александрија“, како и првата фестивалска вечер. В сабота, од 11 часот, во ликовниот салон е симпозиумот на тема „Фолклорот во минатото и денес“, а ќе има промоција и на зборник на трудови. В сабота, од 18 часот, е и втората фестивалска вечер, која ќе се одржи на Рудина во Долнени.

Мисијата на фестивалот е презентација на фолклорот, размена на искуства и зачувување на древните и драгоцени вештини на свирачите на народни инструменти и пејачите на изворни песни.

Извор Нова Македонија

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...