15.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаВработени лица во Мвр Охрид се обиделе бесправно да одземат беспиотно летело-...

Вработени лица во Мвр Охрид се обиделе бесправно да одземат беспиотно летело- дрон сопственост на новинарска екипа.

Нов скандалозен притисок на СВР Охрид врз независното новинарство во РСМ и редакцијата Охридскај,но и овој пат СВР Охрид перманентно кршејќи го член 353 од ЗКП на РСМ (Золупотреба на службена положба и овластување).

Денес 01-09-2020 година во СВР Охрид си изготвиле Анонимна пријава против Охридскај за к.д.Загрозување на сигурноста и наводно неовластено летање на Дрон(беспилотно летало) на ден 16-08-2020 година?! Загрозените граѓани ,замислите биле анонимни ? До сега ова е прв случај во историјата на светските права ,дури и на оние од племенските заедници ,да постапуваат по дело каде загрозените лица се анонимни,непознати, ама познат бил Охридскај како сторител на наводни кривични дела?!

Но вработените лица во Мвр одат чекор понатака, како што пишува и во објавата на Охридскај со што ги прекршуваат законите и правата на граѓаните?!Така тие на ден 01-08-2020 година , во 17:30 часот ,испрајќаат полициско возило во домот на главниот уредник на ОхридСкај, со покана ,веднаш да се јави во Полициска Станица во Охрид ?!

ЗА ПОВЕЌЕ МОЖЕ ДА ПРОЧИТАТЕ ТУКА:https://ohridsky.com/2020/09/01/%d0%bd%d0%b0%d1%87%d0%b0%d0%bb%d0%bd%d0%b8%d0%ba%d0%be%d1%82-%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d0%b2%d1%80-%d0%be%d1%85%d1%80%d0%b8%d0%b4-%d1%81%d0%b0%d1%88%d0%be-%d1%81%d0%bc%d0%b8%d0%bb%d0%b5%d1%81%d0%ba%d0%b8/?fbclid=IwAR3nYqZ7Ch7Pec529ZF1ouxYs-Jy4aF74P2CM-_8IkzC-P7B006_f9VT-8o

Извор: ОхридСкај

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...

Незаконски се гради нов стадион во Тетово, имотот е на државата, а не на општината

Одлуката која што ја донел Советот на Општина Тетово во септември минатата година, со која тетовскиот градски стадион го доделил на трајно користење на...