17.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаСветМозокот му работи 10 пати побрзо од останатите, откако камион удрил во...

Мозокот му работи 10 пати побрзо од останатите, откако камион удрил во него.

Колку е 869.853 помножено со 73? Секој веднаш би посегнал по дигитронот, но 20-годишниот Нелаканта Бану Пракаш од Индија тоа го знае веднаш, односно самиот го пресмета за 26 секунди. Во Индија го нарекуваат „најбрз човек-дигитрон“ зашто неговиот мозок десет пати побрзо ги обработува броевите отколку просечниот човек. Бану на последната Олимпијада за ментални спортови во Лондон го освои златниот медал.

Тој во 2005 година доживеал несреќа додека со роднина се возел на скутер. На нив налетал камион, а Бану со главата завршил на асфалтот. Како што наведува СНН, имал фрактура на черепот, му биле извршени повеќе операции… Се разбудил по седум дена поминати во кома. Лекарите на родителите им рекле дека тогаш петгодишното дете до крајот на животот ќе има проблеми со помнењето. Уште цела година Бану заздравувал во кревет.

Но, наспроти предвидувањата, сега тој е гордост на Индија. Нема натпревар по математика на кој учествувал во светот од кој не донесува награди…

kanal77

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...