18.9 C
Ohrid
недела, јуни 13, 2021
Почетна Свет Мозокот му работи 10 пати побрзо од останатите, откако камион удрил во...

Мозокот му работи 10 пати побрзо од останатите, откако камион удрил во него.

Translate (Eng):[gtranslate]

Колку е 869.853 помножено со 73? Секој веднаш би посегнал по дигитронот, но 20-годишниот Нелаканта Бану Пракаш од Индија тоа го знае веднаш, односно самиот го пресмета за 26 секунди. Во Индија го нарекуваат „најбрз човек-дигитрон“ зашто неговиот мозок десет пати побрзо ги обработува броевите отколку просечниот човек. Бану на последната Олимпијада за ментални спортови во Лондон го освои златниот медал.

Тој во 2005 година доживеал несреќа додека со роднина се возел на скутер. На нив налетал камион, а Бану со главата завршил на асфалтот. Како што наведува СНН, имал фрактура на черепот, му биле извршени повеќе операции… Се разбудил по седум дена поминати во кома. Лекарите на родителите им рекле дека тогаш петгодишното дете до крајот на животот ќе има проблеми со помнењето. Уште цела година Бану заздравувал во кревет.

Но, наспроти предвидувањата, сега тој е гордост на Индија. Нема натпревар по математика на кој учествувал во светот од кој не донесува награди…

РЕКЛАМА

kanal77

- Реклами -