23.4 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија Македонски планинари го освоија највисокиот врв на Балканот

Македонски планинари го освоија највисокиот врв на Балканот

Translate (Eng):[gtranslate]

 

Македонските планинари Ицо Ангелкоски од Крушево и Даниел Миневски од Битола се искачија на највисокиот врв на Балканот, Триглав во Словенија.

На Ангелкоски и Миневски им беа потребни околу 12 часа за да стигнат до овој подвиг, поминаа околу 30 километри од долината Крма се до врвот на Триглав. Подготовките за овој успех траеа околу два месеци.

РЕКЛАМА

- Реклами -