21.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаОва е полицискиот службеник што скокна во Варадар за да го спаси...

Ова е полицискиот службеник што скокна во Варадар за да го спаси 64-годишниот давеник.

Полицаецот Фљамур Реџепи од Сарај е спасувачот на 64-годишен скопјанец. Тој  вчера од вливот на Лепенец во Вардар успеа да го извлече давеникот од студените речни води.

Полицаецот Реџепи бил дел од патрола која била во близина кога скопјанецот паднал во реката и веднаш по првите апели за помош скокнал во Вардар за да го спаси. Откако полицајците го спасиле, давеникот е префрлен со Итна помош.

МВР вчера соопшти како се одвивала спасувачката акција.

-На 05.02.2022 во 12.45 часот по добиена пријава во СВР Скопје дека на вливот на реката Лепенец во реката Вардар има машко лице во водата, веднаш се преземени мерки и активности и лицето е извадено (спасено) од водата од страна на полициски службеници од ПСОН Карпош. Подоцна е утврдено дека станува збор за 64-годишен маж од Скопје, кој претходно самиот се фрлил во реката, а инаку е пациент на болницата во Бардовци. Од страна на Итната медицинска помош тој е пренесен во ГОБ „8-ми септември“.

Jавува: Телма Тв

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...