23.4 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија Апасиев до новинарот Фуркан Салиу: ''Aј бркај работа'' (Видео)

Апасиев до новинарот Фуркан Салиу: ”Aј бркај работа” (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

Според хелсиншки се работи за кривично дело предизвикување на национална расна и верска омраза, раздор и нетрпеливост.

Со фејсбук статусите предизвикал лавина на негативни коментари и објави со навредлива содржаина и говор на омраза, но и нетрпеливост кон припадниците на муслиманската вера во земјава, велат од невладината. Апасиев даваше изјава пред новинарите, при што новинарот Фуркан Салиу во негов стил започна да го испрашува со неговите незгодни прашања, што мислел со статусите на какво стрелање мислел итн. Апасиев: Јас вас ве прашувам сега…
новинар: Не може вие мене да ме прашувате, кој мислите дека сте вие? Ќе тепате, ќе убивате, па после…
Апасиев: Ај, бркај работа…

РЕКЛАМА
- Реклами -