15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче - Се претера со свадби и семејни собири затоа има голем...

Филипче – Се претера со свадби и семејни собири затоа има голем број заболени -МИНИСТЕРОТ НАЈАВУВА ПОЛОША СОСТОЈБА НА ЕСЕН

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција соопшти дека врз основа на анализите кои ги прави Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести остануваат на истиот став како и претходно, односно дека есента што претстои е ризик и мора да внимава повеќе.

„Генерален заклучок е дека се влошува состојбата како што завршува летото, а замјите како Велика Британија, Холандија, Франција… се земјите кои формираат нов пакет на мерки. Ова е нешто што многу пати е најавувано и потсетуваме дека септември е месец кој ќе биде почеток на нов бран. Според анализите на Комисијата на заразни болести, заклучно со 19 септември, најголем случаи во Скопје, Куманово, Штип… И натаму најзастапена е групата над 60 години, но и групата од 30 до 39 години, што се должи на тоа дека овие категории на лица се изложени на многу контакти. Анализите на потврдени случаи на дистрибуција ни покажаа дека најчестите фактори за заразата се преку локален пренос на инфекцијата. Состојбата со болнички капацитети за сега е стабилна”, рече Филипче.

Од анализите на новозаразени, вели министерот Филипче, главна причина за зголемување на бројот на заразени се должи на непочитување на мерките, односно од опуштање на граѓаните и правењето свадби, семејни прослави.

„Зад нас е летото, а со тоа завршува и стабилниот период. Пред нас е есента, а со тоа сме соочени со голем предизвик. Ќе има нови протоколи, се со цел да нема рестриктивни мерки. Свесни сме дека ќе се соочиме со есенски бран, а сто тоа ги зголемуваме капацитетите, но системот не може без граѓаните и да не дозволиме да ни се преполнат болниците. Да ги почитуваме мерките и секој од нас мора да ја разбере опасноста од она што следи. Вирусот е опасен за секој од нас. Сите знаеме какви штети предизвикува карантинот кај нас, а тоа можеме да го спречиме само ако ги почитуваме мерките. Од нас зависи каква есен ќе имаме и како ќе го премостиме овој период”, додава Филипче.

 

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...