19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаДодека Борисов и "крои капа" на Македонија- Неговиот народ е на улица...

Додека Борисов и “крои капа” на Македонија- Неговиот народ е на улица бара негова оставка

Околу 10.000 луѓе се собраа синоќа во Софија на Денот на независноста барајќи „независност од мафијата“ и оставка на владата која ја обвинуваат за врски со олигарсите.

На антивладините протести во повеќе градови се собраа неколку десетици илјади луѓе, а во местото Велико Тарново, во центарот на земјата, демонстрантите за време на говорот на претседателката на парламентот Цвета Карајанчева по повод националниот празник извикуваа „оставка“.

„Оставка“ и „мафија“ скандираа и демонстрантите во Софија, меѓу кои голем број млади, правејќи заглушувачка бучава пред седиштето на владата.

„Тврдоглаво стојам на тоа својот живот да го изградам во Бугарија, иако повеќето мои колеги сакаат да ја напуштат земјата штом дипломираат“, кажа една студентка по медицина во Софија.

Историската зграда на парламентот ја чуваа три полициски кордони на кои демонстрантите фрлаа петарди и шишиња.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...