23.3 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Венко Филипче: Нема да има никаков полициски час или пак карантин, само...

Венко Филипче: Нема да има никаков полициски час или пак карантин, само ќе им биде скратено работното време на угостителите !!!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Бројот на смртни случаи од корона вирусот се намалува, освен еден мал пик кој го имаше пред неколку недели, рече вечерва министерот за здравство Венко Филипче на гостувањето на телевизија Телма во емисијата Топ тема. Според него многу е тешко е да се утврди кои се фактори кои приоднесуваат за смртноста.

– Се уште има пациенти кои доаѓаат многу доцна кај лекарите, во болниците. Ние секогаш за време на кзризата немавме таква криза да нема болнички кревет за да се смести болен, рече Филипче и додаде дека со оглед на моменталната состојба нема да има ниту карантин, ниту какви било ограничувања на движењето. Уште најави и дека единствено е можно кратење на работно време на угостителските објекти бидејќи таму се собирале поголеми групи граѓани.

Инаку, бројката на починати денеска достигна 729 лица. За разлика од двамилионска Македонија каде се починати околу 730 лица од почеток на пандемијата, во четиримилионска Хрвватска се починати околу 270 лица или речиси три пати помалку починати од корона вирусот за разлика од кај нас.

РЕКЛАМА
- Реклами -