17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаОвој викенд слободно може да го искористите за на плажа, дневната температура...

Овој викенд слободно може да го искористите за на плажа, дневната температура ќе достигне до 34 степени.

За време на викендов, како и во понеделник кој сака слободно времето може да го искористи за плажирање. Ќе имаме сончево време со умерена локална, повремено и позначителна облачност а ќе дува и умерен, повремено засилен ветер од јужен правец кој ќе услови како што и претходно кажавме голем пораст на температурите на воздухот.

Утре максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 28 степени, во недела од 25 до 32 степени, и во понеделник од 27 до 33, 34 степени.

Да напоменеме дека овие температури се повисоки од нормалните дури за околу 8 до 10 степени. Покрај топлото време, во атмосферата ќе биде присутна и пустинска прашина и песок

Во Скопје, за време на максимумот на овој топлотен бран, температурата се очекува да се искачи до околу 30 степени.

Промена на времето не очекувана почетокот од следната недела, но детална анализа околу ова следува понатаму.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...

Незаконски се гради нов стадион во Тетово, имотот е на државата, а не на општината

Одлуката која што ја донел Советот на Општина Тетово во септември минатата година, со која тетовскиот градски стадион го доделил на трајно користење на...