-0.1 C
Ohrid
вторник, ноември 30, 2021
Почетна Македонија Отворање на границите со Србија, Црна Гора, Косово и Албанија без PCR...

Отворање на границите со Србија, Црна Гора, Косово и Албанија без PCR тестирање

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерството за здравство ја информира јавноста дека утрово, Комисијата за заразни болести донесе предлог одлука за отворање на границите со Србија, Црна Гора, Косово и Албанија без PCR тестирање.

Според анализите, во моментов нема индикација, односно нема висок број на импортирани случаи во земјава со ковид-19 од овие земји. Согласно тоа, нема ризик и безбедно е отворањето на границите.

Во Европската Унија сите граници на движење се без PCR тестирање.

РЕКЛАМА

Предлог одлуката ќе биде доставена до Владата на Република Македонија.

Сител Телевизија