16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонија испишува фудбалска историја !!!

Македонија испишува фудбалска историја !!!

Македонската фудбалска репрезентација е на една победа од историски успех, пласман на Европското првенство во 2021 година, откако на арената „Тоше Проески“ во интересен натпревар со 2:1 го победи Косово, во меч со многу грешки, чудни голови, но и два поништени голови за Македонија.

Сега, „четата“ на Игор Ангеловски го очекува тешко гостување во Тбилиси кај Грузија на 12 ноември, а победникот ќе добие шанса да игра за првпат во својата историја на едно големо фудбалско натпреварување, фудбалски сон на Македонија од своето осамостојување.

Мечот со Косово можеби не беше најквалитетните 90 минути на македонската репрезентација, но возбудувања не недостасуваа.

Македонија дојде во водство во 16. минута, кога по еден непрецизен удар на Стефан Ристовски, топката удри во нозете на косовскиот дефанзивец, Бенјамин Кољоли и заврши во голот. Во 28. минута, Косово успеа да израмни по навистина лоша реакција на голманот Столе Димитриевски и дефанзивецот Дарко Велковски, кога ја подарија топката на противниците на работ на шестнаесетникот, а Флорант Хадерѓонај од огромна далечина ја смести топката во мрежата.

Меѓутоа, Велковски бргу успеа да врати – во 33. минута, по одличното нафрлање од Енис Барди од слободен удар, тој беше највисок во скокот и го совлада Аријанет Мурич.

Во второто полувреме, имавме многу повеќе шанси да го зголемиме водството. Во 54. минута, Аријан Адеми му асистираше на Пандев, кој го совлада голманот, но судијата досуди офсајд откако Барди му додаде на Адеми во недозволена позиција. Потоа, следуваа две одлични шанси на Пандев и Несторовски, кои голманот Мурич ги одбрани.

Во 66. минута, повторно гол, но повторно поништување – Барди наместо да шутира сам му додава на Адеми за гол, кој не беше признаен. Во 70. минута, Македонија можеше да добие и пенал, кога Ваљон Бериша играше со рака во пеналтикот, но холандскиот судија Дени Макели сметаше дека се работи за ненамерна грешка.

топ спорт

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...