19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонија(СКАНДАЛОЗНО) Во 2018 година Македонија загубила 279 квадратни километри од територијата

(СКАНДАЛОЗНО) Во 2018 година Македонија загубила 279 квадратни километри од територијата

Композиторката и професор по музика Дарија Андовска откри дека во последните три години територијата на Македонија се намалила за точно 279 квадратни километри.

Андовска го цитира извештајот на Европската унија за Македонија во кој површината на земјава во 2020 е значително помала од површината во 2017 година. Во извештајот  се гледа дека таквата промена на територијата е направена во 2018 година.И тоа не е сè, дами и господа. Бројчето што сите го знаеме наизуст од осмолетка – 25.713 км2, веќе не е тоа. Итс меџик. Сега е 25.434 или речиси за 300 км2 помала Македонија. Say what again?! Се смалува со перење. Мозоци – пишува професорката во врска со намалената територија на државата.

Каде и како земјата загубила дел од својата територија, што може да биде појас широк 10, а долг 29 километри (за полесно да се разбере за колкава територија се работи) засега нема никакво објаснување од владата.

Според Уставот, никој не може да се откаже од територија на земјата ниту територијалниот суверенитет и интегритет на земјата.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...