13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев и Филипче на свечено отворање на фабрика за канабис во Петровец

Заев и Филипче на свечено отворање на фабрика за канабис во Петровец

Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска ќе присуствуваат на отворањето на фабриката за одгледување канабис за медицински цели и за финални медицински производи на база на канабиноиди „NYSK Holdings”. Покрај Заев и Филипче свое обраќање ќе има полскиот амбасадор во земјава Војчех Тичињски и Златко Кесковски, извршен директор на PHCANN и NYSK Holdingс јавува Фокус.

Ова е гринфилд инвестиција, дизајнирана и изградена по највисоки стандарди, велат од Владата. Современата фабрика ќе биде отворена во општината Петровец, во индустриската зона Ќојлија.

Станува збор за гринфилд инвестиција на компанијата „NYSK Holdings”, а производите на новата фабрика ќе се пласираат на странските и на домашниот пазар.

 

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...