19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаГрадоначалникот на Куманово Максим Димитриевски го враќа орденот на Каракачанов

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски го враќа орденот на Каракачанов

. Но по неговите последни изјави, Димитриевски вели дека овој орден денеска за него нема значење.

Димитриевски очекува Македонија да излезе како победник од спорот со Бугарија и покрај секојдневните закани кои доаѓаат оттаму за вето на стартот на преговорите.

Оваа година Димитриевски вели дека за прв пат не бил поканет на заедничкото одбележување на битката кај Страниц која ја организираат македонски и бугарски ветерани, откако во 2018 та реагирал на националистичкиот говор кој го одржал член на бугарскиот архив.

sitel

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...