5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаСо разни транспаренти и свирчиња голем број жени се собраа на традиционалниот...

Со разни транспаренти и свирчиња голем број жени се собраа на традиционалниот осмомартовски марш во Скопје.

„Не сакаме тава, сакаме права“, „Ќе преживеат ли жените овде?“… Со вакви транспаренти и свирчиња голем број жени, но и мажи се собраа на традиционалниот осмомартовски марш. Побараа подобра заштита и сигурност, социјална и здравствена правда. Се пожалија дека живеат во страв и неизвесност, а во Македонија и во 21 век владее родова нееднаквост.

Драгана Дрнадаревска, пак, која беше гостинка во Тема на денот, рече дека во земјава постои континуиран напредок на женските права. Закони има, но во пракса тешко се применуваат.

Дека ветувањата тешко се исполнуваат говори и фактот што родовата застапеност 50-50 во законодавната и извршната власт беше едно од клучните предизборни ветувања на СДСМ. И покрај тоа, од 20 министерски позиции, само 5 се жени. Во собранието, пак, има поголема бројка – 51 жена.

Споредено со регионот, Македонија не е најлоша, ама заостанува. Застапеноста на жените во владите од регионот се движи околу 30%.
sitel tv

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...