16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаДодека сте на нива нема потреба од маска, но доколку имате аргати...

Додека сте на нива нема потреба од маска, но доколку имате аргати ќе мора да носите !!!

Последните измени на Законот за заштита на населението од заразни болести ги збунија струмичките земјоделци, кои се чудат дали зараи заштита од ковид-19 да носат маски или не кога одат или работат на нива на отворено. По Струмичкото поле, иако е крај на сезоната, има раздвиженост со трактори и запрежни коли пред сè поради подготовка на нивите за новиот раноградинарски турнус. Некои земјоделци носеа маски од страв, но најголемиот дел не бидејќи, како што кажаа, невозможно е да се ора, копа или извршува физичка работа на нива, а да се носи маска.

„Кажаа на телевизија дека на отворено треба секој да носи маска, но нема шанси. Не може да се ора, копа, врши берба, односно при физички труд да се носи маска, а камо ли со неа да се влезе под пластеник. Сметам дека е невозможно. Еве, ги спремам пластениците и како со маска да работам под нив, едноставно се гушам“, вели Иљо Белмезов, земјоделец од струмичко Просениково.

 

Носењето маски на отворено стана задолжително со последните измени на Законот за заштита од населението од заразни болести. Од Министерството за здравство појаснија дека земјоделците кои одат на нива или пак извршуваат земјоделски работи не треба да носат маски ако лицето е со членови на семејството. Ако, пак, има и други лица на земјоделската механизација или на нивата каде се работи, потребна е маска.

„Земјоделецот кога работи сам на поле или кога е сам во трактор и друга земјоделска машина не треба да носи маска. Маската е задолжителна кога е меѓу луѓе, односно има близок респираторен контакт со други лица“, велат од Министерството за здравство.

В. ТРАЈКОВ СДК.МК

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...