18.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 17, 2024
ПочетнаСветБорисов ја испратил Захариева во Берлин со тврди ставови и позиции дека...

Борисов ја испратил Захариева во Берлин со тврди ставови и позиции дека македонците и македонскиот јазик имаат бугарска основа и историја

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, ја испрати вицепремиерката и министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, во Берлин, каде што вечерва ќе се одржи дискретна средба со претставници на Владата на Република Северна Македонија по покана од германското претседателство со ЕУ, јавува „Бгнес“.

Целта на разговорите, како што пишува бугарската новинска агенција, е Бугарија да ги утврди условите под кои би можела да го поддржи почетокот на преговорите за Северна Македонија.

Захариева се очекува да ја претстави тврдата позиција на Софија нагласувајќи дека има сè помал временски прозорец што останува сè додека не се донесе одлука. Останаа само уште неколку дена во кои ЕУ мора да одлучи дали Северна Македонија ќе почне или не преговори, пишува агенцијата.

„Бгнес“ била во контакт со бугарското Министерство за надворешни работи, но оттаму не ја потврдиле ниту, пак, ја демантирале информацијата.

Пред неколку дена Захариева за „Ројтерс“ изјави дека Бугарија го губи трпението во врска со неподготвеноста на Северна Македонија да го спроведе договорот за пријателство, што премиерите на двете земји, Бојко Борисов и Зоран Заев, го потпишаа во 2017 година. Таа рече дека Северна Македонија треба да ја признае „историската вистина“ оти македонскиот јазик и идентитет имаат бугарски корени.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...