19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Полицискиот час не дава резултати, но доколку треба ќе се воведе?!

Заев: Полицискиот час не дава резултати, но доколку треба ќе се воведе?!

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју на Сител истакна дека полицискиот час не дава резултати, но доколку има потреба ќе се воведе.

-Засега не, бидејќи гледаме каде се шири вирусот. Буквално, најголем дел од вирусот се шири од групирање и неносењето на маски. Но, препораката кои денеска ја дадовме е сериозна препорака. Гледам, и граѓаните до 95 % носат маски и се држат до резултатите, рече Заев.

Вели дека стравот најмногу влијае на почитувањето мерки.

Според Заев, Македонија се однесува просечно како што се однесуваат европските и земјите од регионот.

-Претпоставка е дека ако се донесе карантин или полициски час, тоа може само додека трае малку да ги намали бројките, но штом се укине повторно ќе се зголемат. Треба навистина да бидеме внимателни во целата оваа состојба, рече Заев.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...