16.7 C
Ohrid
вторник, септември 28, 2021
Почетна Македонија Ромите за првпат во Македонија добија свој речник на ромски јазик !!

Ромите за првпат во Македонија добија свој речник на ромски јазик !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Ромите во Македонија денеска го одбележуваат Денот на ромскиот јазик и по тој повод добија две значајни научни дела, „Речник на ромскиот јазик“ и „Граматика на современиот ромски јазик“. Додека граматиката досега имаше неколку изданија, речникот е прво вакво дело објавено кај нас. Иницијатор на печатењето на овие две дела е Самка Ибраимовски од Партијата за целосна еманципација на Ромите.

„Денеска е Ден на ромскиот јазик и по тој повод, првпат објавуваме македонско-ромски речник, кој има над 800 страници. Покрај ова, ја објавуваме и граматиката на современиот ромски јазик. Ова е нешто ново и се надевам дека сите училишта во државата ќе ги добијат овие значајни дела. Издавањето е потпомогнато од Владата. Не треба да се заборави дека Ромите постојат во нашата држава, како заедница која не е толку развиена во однос на другите, па затоа треба да ѝ се обрне повеќе внимание. Овие две изданија се од големо значење за Ромите во Македонија, посебно за оние кои не го знаат добро ромскиот јазик“ изјави Ибраимовски.

Автори на речникот и граматиката се Фатиме и Љатиф Демири, а во изготвувањето на граматиката учествувала и Невсија Дурмуш. Според Ибраимовски, голема заслуга за создавањето на овие две дела има и Рајко Ѓуриќ, кој пред два дена починал. Тој важел за добар познавач на ромскиот јазик уште од времето на Југославија и бил еден од учесниците на првиот конгрес на Ромите во Лондон.

РЕКЛАМА

СДК.МК

- Реклами -