16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаСтевановиќ: Секој килограм вишок ја отежнува борбата со коронавирусот, уште на самиот...

Стевановиќ: Секој килограм вишок ја отежнува борбата со коронавирусот, уште на самиот почеток го кажавме и тоа !!

Во просек околу 16 дена трае лекувањето на заболен со средно тешка клиничка слика на ковид, а кај тешката клиничка слика лекувањето трање многу подолго токму поради последиците кои ги остава инфекцијата. Последиците од инфекциите бараат подолго време на лекување, истакна д-р Стевановиќ, директор на Инфективната клиника во Скопје и додаде дека максимално рационално се користи секој кревет во болницата, како и во модуларната болница.

Во однос на смртноста, д-р Стевановиќ рече дека со пребукирањето на болничките капацитети од самиот почеток инсистирале за преземање на сите превентивни мерки од секој еден поединец:

За жал, изгубивме многу млади, релативно млади луѓе со хронични болести. За жал се уште никој сериозно не ја сфаќа обезноста или дебелината како болест односно коморбидитет. Сите ние имаме по некој килограм вишок, но луѓето со сериозен вишок на килограми се во сериозен ризик и тоа не беше сфатено сериозно. Уште на почетокот предупредивме дека тие луѓе се во сериозен ризик да добијат тешка клиничка слика на ковид, потенцираше д-р Стевановиќ.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...