22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаДодека градоначалникот на Куманово се ''пофали'' дека ќе им однесе лаптоп на...

Додека градоначалникот на Куманово се ”пофали” дека ќе им однесе лаптоп на дечињата, граѓаните веќе им однесоа и компјутер и храна.

Веста која се прошири со брзина на светлината за двете дечиња кои молеа да им се однесе лаптоп за да можат да следат настава па потоа ќе го вратат кога ќе заврши пандемијата, ги разбуди емоциите кај секој Македонец. Граѓаните преку Шило Магазин и останатите веб портали побараа адреса и телл број од семејството на овие дечиња за да донираат храна облека лаптоп и.т.н.

Оваа трогателна животна приказна беше објавена на Види Вака за средношколците Мите и Катерина Драгишевски од кумановското село Стрновац, и фактот дека немаат компјутер од кој би ја следеле онлајн наставата. После оваа вест реагирал и градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски при што набавил два лаптопи, но денес хумани граѓани на чело со Отец Оливер им ги однесоа потребните работи. За овие дечиња може сеуште секој да донира храна облека и.т.н желбата за лаптоп им е исполнета благодарение на Благој Пеливанов.No description available.No description available.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...