21.9 C
Ohrid
недела, јуни 20, 2021
Почетна Македонија Додека градоначалникот на Куманово се ''пофали'' дека ќе им однесе лаптоп на...

Додека градоначалникот на Куманово се ”пофали” дека ќе им однесе лаптоп на дечињата, граѓаните веќе им однесоа и компјутер и храна.

Translate (Eng):[gtranslate]

Веста која се прошири со брзина на светлината за двете дечиња кои молеа да им се однесе лаптоп за да можат да следат настава па потоа ќе го вратат кога ќе заврши пандемијата, ги разбуди емоциите кај секој Македонец. Граѓаните преку Шило Магазин и останатите веб портали побараа адреса и телл број од семејството на овие дечиња за да донираат храна облека лаптоп и.т.н.

Оваа трогателна животна приказна беше објавена на Види Вака за средношколците Мите и Катерина Драгишевски од кумановското село Стрновац, и фактот дека немаат компјутер од кој би ја следеле онлајн наставата. После оваа вест реагирал и градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски при што набавил два лаптопи, но денес хумани граѓани на чело со Отец Оливер им ги однесоа потребните работи. За овие дечиња може сеуште секој да донира храна облека и.т.н желбата за лаптоп им е исполнета благодарение на Благој Пеливанов.No description available.No description available.

 

РЕКЛАМА
- Реклами -