4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаДиректорот на Фајзер: Короната нема да исчезне уште неколку години, но таблетата...

Директорот на Фајзер: Короната нема да исчезне уште неколку години, но таблетата може да промени сè

Алберт Бурла, извршен директор на Фајзер рече дека таблетата против корона може да го промени текот на пандемијата.

Бурла потенцира дека бустер дози ќе останат неопходни, бидејќи коронавирусот нема да исчезне во наредните години, но дека бранот што моментално го доживуваме може да биде последниот во кој е неопходно да се применат ограничувања против коронавирусот.

Важно е луѓето да примаат три дози од вакцината „Фајзер“ против коронавирус и веројатно ќе бидат потребни годишни засилувачи, иако можеби ќе бидат потребни за имунокомпромитираните и на секои четири месеци. Потоа, децата мора да се вакцинираат за да се заштитат. Ефикасноста на вакцината кај децата е многу, многу, многу добра“, рече Бурла.

Бурла, исто така, рече дека таблетата против коронавирус на неговата компанија Пакловид ќе промени сè. Во декември, Фaјазер објави дека неговата пилула Пакловид ги намалила хоспитализирањата и смртните случаи меѓу најзагрозените групи за речиси 90 отсто, пишува „Тајмс оф Израел“.

Во интервјуто, Бурла рече дека компанијата прави план кој ќе вклучи инвестирање 520 милиони евра во развој на вакцини во Франција во следните пет години, што ќе вклучи партнерство со француската компанија „Новасеп“ за развој на лекот.

Франција, како и многу други земји, се соочува со рекорден број на инфекции предизвикани од високо заразната варијанта на омикрон. Францускиот парламент во недела усвои закон со кој на сите невакцинирани граѓани ќе им се забрани влез во ресторани, спортски настани и други места.

Владата на францускиот претседател Емануел Макрон се надева дека овој чекор ќе биде доволен за да се ограничи бројот на пациенти кои ги пополнуваат затегнатите болници низ земјата без прибегнување кон нови затворања.

Повеќе од 76 отсто од француските кревети на интензивна нега се окупирани од пациенти со коронавирус, а повеќето од нив се невакцинирани, а околу 200 луѓе заразени со вирусот умираат секој ден.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...