Директорот на Фајзер: Короната нема да исчезне уште неколку години, но таблетата може да промени сè

Алберт Бурла, извршен директор на Фајзер рече дека таблетата против корона може да го промени текот на пандемијата.

Бурла потенцира дека бустер дози ќе останат неопходни, бидејќи коронавирусот нема да исчезне во наредните години, но дека бранот што моментално го доживуваме може да биде последниот во кој е неопходно да се применат ограничувања против коронавирусот.

Важно е луѓето да примаат три дози од вакцината „Фајзер“ против коронавирус и веројатно ќе бидат потребни годишни засилувачи, иако можеби ќе бидат потребни за имунокомпромитираните и на секои четири месеци. Потоа, децата мора да се вакцинираат за да се заштитат. Ефикасноста на вакцината кај децата е многу, многу, многу добра“, рече Бурла.

Бурла, исто така, рече дека таблетата против коронавирус на неговата компанија Пакловид ќе промени сè. Во декември, Фaјазер објави дека неговата пилула Пакловид ги намалила хоспитализирањата и смртните случаи меѓу најзагрозените групи за речиси 90 отсто, пишува „Тајмс оф Израел“.

Во интервјуто, Бурла рече дека компанијата прави план кој ќе вклучи инвестирање 520 милиони евра во развој на вакцини во Франција во следните пет години, што ќе вклучи партнерство со француската компанија „Новасеп“ за развој на лекот.

Франција, како и многу други земји, се соочува со рекорден број на инфекции предизвикани од високо заразната варијанта на омикрон. Францускиот парламент во недела усвои закон со кој на сите невакцинирани граѓани ќе им се забрани влез во ресторани, спортски настани и други места.

Владата на францускиот претседател Емануел Макрон се надева дека овој чекор ќе биде доволен за да се ограничи бројот на пациенти кои ги пополнуваат затегнатите болници низ земјата без прибегнување кон нови затворања.

Повеќе од 76 отсто од француските кревети на интензивна нега се окупирани од пациенти со коронавирус, а повеќето од нив се невакцинирани, а околу 200 луѓе заразени со вирусот умираат секој ден.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here