7.9 C
Ohrid
сабота, септември 25, 2021
Почетна Македонија Двајца ученици од Скопје избркани од училиште: Ако сакаш да ти уклучам...

Двајца ученици од Скопје избркани од училиште: Ако сакаш да ти уклучам камера мора да ми го И*****Ш !!! (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

Пцости и навреди кон професорка во средното скопско училиште Владо Тасевски – ПТТ за време на онлајн настава. Професорката во телефонски разговор за Сител го објасни целиот случај, но не сакаше да даде изјава пред камера и бараше анонимност.

-Инцидентот се случил на час за испрашување на знаењето на учениците. Откако побарала ученикот да ја вклучи камерата тој почнал да ја пцуе и да ја навредува.

Професорката вели дека ова е првпат да се соочи со вакви навреди за време на наставата. Училиштето експресно ги избрка учениците.

РЕКЛАМА

-Денес заседаваше наставничкиот совет и ЕДНОГЛАСНО донесе одлука да ги ИСКЛУЧИ двајцата ученици. СУГС Владо Тасевски е училиште во кое се почитуваат кодексот на однесување, правилникот за изведување на онлајн настава и секоја повреда ќе ја санкционираме, велат од училиштето.

Синдикатот бара итни законски промени со цел заштита на наставниот кадар.

-Педагози, психолози, социолози и дефектолзи треба да дадат свој придонес за изнаоѓање на законско решение каде што наставниците максимално ќе бидат заштитени од апсект на вакви навреди и злоупотребување на малолетноста на учениците и да прават вакви испади. Во секој случај, мислам дека и домашното воспитување на некој начин затајува и од аспект на семејство и родители, навистина родителите мора да преземат повеќе грижа кон сопствените лица во однос на семејсното, домашното воспитување, вели претседателот на СОНК, Јаким Неделков.

Од МОН појаснуваат дека постојат одредби во кои се предвидени законски постапувања во случаи на нарушување на угледот на наставниците.

-МОН остро ги осудува сите вакви и случни примери на комуникација меѓу учениците и наставниците и апелира на развивање повисока свест, почит и култура на целата училишна заедница – ученици, наставници и родители. Во своите активности МОН активно работи на зајакнување на стручните служби во училиштата, а во насока на зачувување на безбедноста, здравјето и културата на сите вклучени во воспитно-образовниот процес, велат од МОН.

сител

- Реклами -