15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаСветСедумгодишно момче скокнало во запалената куќа за да ја спаси неговата сестричка(ВИДЕО)

Седумгодишно момче скокнало во запалената куќа за да ја спаси неговата сестричка(ВИДЕО)

Херојски потег на седумгодишно момче, кое се вратило во запалениот дом во Тенеси за да ја спаси својата помала сестра откако се запалила нивната семејна куќа.

Малиот Ели Дејвидсон скокнал преку прозорецот во спалната соба на неговата мала сестра откако неговите родители не успеале да го спасат 22-месечното девојче одвнатре.

Нивната мајка, Никол Дејвидсон, вели дека се разбудила рано утрото на 9 декември од мирисот на чад и наскоро нивната куќа била зафатена од пламен. Никол и нејзиниот сопруг Крис, двајцата поранешни пожарникари, прво се обиделе да го спасат Ели и неговиот 2-годишен брат Елаја, со оглед на тоа што нивната соба била најблиску до пожарот.

Но, чадот и огнот биле толку силни што повеќе не можеле да стигнат до собата на малата Ерин. “Излеговме да дојдеме до неа од прозорецот, но немав на што да стојам за да стигнам горе. Го зедов Елаја кој влезе низ прозорецот и успеав да ја грабнам од креветчето”, изјави Крис за телевизијата WVLT.

Тој вели дека не може да биде повеќе горд на својот син. „Бев исплашен, но не сакав сестра ми да умре“, рече храброто 7-годишно дете.

Иако никој од семејството не е повреден во пожарот, целата куќа на семејството од Тенеси изгорела во пожарот. Кампањата за семејна помош GoFundMe е започната минатата недела и веќе собрани повеќе од 330 000 долари.

Причината за пожарот сè уште не е утврдена.

сакразам.нет

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...

Фалсификуваните евра внесени во Косово се печатени во Македонија

Ова тврдење се наведува во синоќешното соопштение на Обвинителството, по повод неговото барање за одредување едномесечен притвор за шестмината уапсени, од кои тројца македонски...