1.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаШилегов: Три милиони денари помош ќе додели Град Скопје за настраданите во...

Шилегов: Три милиони денари помош ќе додели Град Скопје за настраданите во земјотресите во Петриња

Три милиони денари помош ќе додели Град Скопје за настраданите во земјотресите во Петриња и во Загреб. Советот на Град Скопје денеска во знак на солидарност донесе одлука да се додели помош од 2 милиони денари за Петриња и еден милион денари за Загреб.

„Скопје е град на солидарноста и знае што значи помош по вакви катастрофи и затоа во кординација со сите советнички групи во Град Скопје е свикана вонредна седница на Советот за да им се додели помош на пријателите од Загреб и од Петриња“, рече Шилегов.

Во вчерашниот голем земјотрес од 6,2 степена по Рихтер во Петриња, Хрватска, загинаа 7 лица. Утринава од 6.15 до 6.30 часот во епицентралното подрачје имаше серија од три послаби потреси, од 3,9 до 4,8 степени. Од земјотресот материјалната штета е голема, во Петриња нема неоштетена куќа.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...