2.8 C
Ohrid
понеделник, декември 11, 2023
ПочетнаМакедонијаИ Американците имаат свој Крсто Мукоски: Демонстранти влегоа во Конгресот на САД..

И Американците имаат свој Крсто Мукоски: Демонстранти влегоа во Конгресот на САД..

Демонстранти влегоа во зградата на американскиот Конгрес, каде беше започнат процесот за потврдување на победата на новоизбраниот претседател Џо Бајден.

Демонстрантите ги урнаа металните барикади кои се наоѓаат на крајот од Кпитол Хил, каде заседава Конгрсот кој треба да ги потврди изборните резултати. Голем дел од нив стигнаа до влезот на зградата. Според американскиот Си-Ен-Ен, некои демонстранти влегле во зградата. Ваква слична ситуација се случуваше и во Македонија на 27 Април, кога вратите на собранието беа отворени од Крсто Мукоски, но да се вратиме на темата…..

Потврдата на изборните резултати беше паузирана, а градоначалничката на Вашингтон нареди започнување на полициски час од 18 часот.

 

Потпретседателот Мајк Пенс ги напуштил просториите, како што објави Ројтерс.

АП наведува дека во тек е евакуација на одредени канцеларии на Конгресот поради „полициски активности“, додека надвор илјадници луѓе протестираат поради изборните гласови.

Конгресот, последен чекор пред влезот на Бајден во Белата куќа
Американскиот Конгрес претходно го почна процесот со кој ќе ја потврди победата на новоизбраниот претседател Џо Бајден. Се очекува процесот да биде потенцијално оспорен и долготраен поради претходно најавените приговори на републиканците кои го поддржуваат претседателот Доналд Трамп.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Телма на местото на злосторството – За првпат објавено местото каде Вања била закопана

Јавноста се уште не се смирува со реакции по смрта на Вања и Панче кои претходно беа киднапирани. За првпат Телма ТВ успеа да дојде...

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...