19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонија со тројца натпреварувачи на СП во таеквондо на ИТФ

Македонија со тројца натпреварувачи на СП во таеквондо на ИТФ

Кина ќе биде домаќин на Светското првенство во таеквондо во неолимписката верзија (ИТФ), а Македонија ќе настапи со тројца натпреварувачи.

„Имаме тројца подготвени натпреварувачи, со искуство од врвни првенства, Давид Крстесеки европски медалист, Давид Велковски и Божидар Димитириевиќ стигнаа до полуфинале на Ссветското првенство во Пловдив“, вели селекторот Марјанчо Лазаревски.

Ако се биде во ред со пандемијата на Ковид-19 СП ќе се одржи во последните 10 дена од август, од 22 до 31.

Шампионатот требаше да се одржи во 2020 година, но беше одложен поради пандемијата на Ковид-19.

Ipon.mk

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...