24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаМијалков: Не сум прислушкувал никој, за 9 години само три пати имам...

Мијалков: Не сум прислушкувал никој, за 9 години само три пати имам уклучено комјутер да видам што се случува на интернет.

„Во принцип, познавајќи се себеси и својот карактер, немам интерес да следам чија било комуникација. А и не сум човек кој во своето секојдневие функционира користејќи комјутер. За 9 години колку што бев директор, само неколку пати сум го вклучил компјутерот, да видам што има на интернет, а не да прислушувам. Не ни постои таков доказ”, изјави поранешниот директор наУБК, Сашо Мијалков, отфрлувајќи каква било вмешаност во аферата со прислушувањето и уништувањето на опремата за следење на комуникациите.

Тој на денешното рочиште наведе дека многу било лесно да се прислушува надвор од системите на УБК и дека тука немал одговорност.

Во неговото сведочење тој се бранеше и дека неговите информации се оти системот кој бил уништен не бил во целосна функционалност, како и дека комисијата ги уништила врз основа на стручни анализи, а нагласуваше и дека не бил многу во тек со таа работа.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...