Груевски: Лага е дека сум ја тепал мојата сопруга Боркица, тоа е само дел од црната кампања што се води против мене…

epa05670913 The former prime minister and leader of the ruling VMRO DPMNE party, Nikola Gruevski (L) and his wife Borkica Gruevska (R) exit the polling station after casting their votes during early parliamentary elections at a polling station in Skopje, The Former Yugoslav Republic of Macedonia, 11 December 2016. Some 1.7 million voters are called to take part in parliamentary elections to elect 130 members of the Parliament. The elections are part of a reform package agreed with EU and US mediation in order to bring an end to a years long political crisis in the country, following opposition's revelations about massive wiretapping of over 20,000 people. EPA/GEORGI LICOVSKI

Експремиерот и азилант Никола Груевски ексклузивен во разговор за Инфомах тврди дека никогаш не се сретнал со Александар Верушевски ниту со неговиот тако Зоран и дека не знае за тоа што се говори во снимката, која неодмна беше објавена во јавноста. Груевски упатува дека Сашо Мијалков уште од 2011 година бил во комуникација со Александар Верушевски и додал дека не знае дали тоа е точно, а истиот одговор го дал и на прашањето дали знае за наводната активност на Мијалков во ослободување од притвор на Зоран Верушевски.

Груевски за изјавата дека бил мртов Германец”, шеговито прокоментирал дека според кажаното произлегува дека СДСМ во декември 2016 година ги загубиле изборите од партија предводена од мртов Германец”.

Експремиерот негирал и дека луѓе од неговиот тим, а и тој биле хомосексуалци или бисексуалци, дека се дрогирал и рекол дека во минатото се обидувале да го дискредитираат на личен план со пуштање разни вакви и слични гласини меѓу народот вклучувајќи и тоа дека ја тепал неговата сопруга, а повремено и со обиди да му креираат афери со жени со кои го фотографирале на улица или на некој настан.

Инфомах за снимките побарале коментар и од сопругата на груевски, Боркица.

Но, и Боркица демантирала и рекла дека станува збор за црна кампања против Груевски.

– Никола не е таков човек. Ништо од ова не е точно, се е лага – одговорила таа.

Ова е прва изјава на Боркица Груевска одкако јавноста прв пат ја виде со него во 2006 тата година на музички концерт.

Таа во целост ги демантираше наводите на Александар Верушевски и Зоран Заев за тоа што се случувало на фамозниот одмор на Сејшелите во 2012 година.

– Особено сум непријатно изненадена од новинари интелектуалци кои што наместо да ја истражат целата ситуација тие бесрамно се насладуваат и дополнително без никакви докази се надоврзуваат на истата таа приказна. Инаку снимката која излезе во јавност ја потврдувам веродостојноста бидејќи јас и Никола бевме заедно таму во придружба на службено обезбедување кое тој дотогаш го имаше. Така што сите оние кои внимателно го погледнале видеото ќе забележат дека во позадина се слуша женски глас кој снима. Кој што е поточно мојот глас. Никаде не излегов на снимката, но можам да потврдам дека јас сум таа – изјавила за Инфомах Боркица.

На прашањето дали екс премиерот бил насилен кон неа, таа одговори дека такво нешто не се случило.

– Тоа се само лаги и шпекулации- потенцира Груевска.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here