24.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Според најавите вакцинацијата во Македонија ќе започне во февруари, а ќе се...

Според најавите вакцинацијата во Македонија ќе започне во февруари, а ќе се одвива преку мој термин.

Translate (Eng):[gtranslate]

Системот „Мој тремин“ ќе ја има клучната улога во спроведувањето на вакцинацијата, која според најавите на министерот за здравство Венко Филипче треба да започне во февруари.

„Повикувањето ќе се одвива преку системот ‘Мој термин’. Во првата група се здравствените работници кои работат со ковид пациенти, потоа вработените во лабораториите, каде што се врши дијагностиката и најстарите граѓани над 70 години кои се во ризична група согласно нивните хронични дијагнози“,

рече Филипче во интервју за ТВ21.

РЕКЛАМА
- Реклами -