23.1 C
Ohrid
петок, јули 30, 2021
Почетна Македонија Среќен роденден маестро: Таткото на Игор Џамбазов денес слави 85 години..

Среќен роденден маестро: Таткото на Игор Џамбазов денес слави 85 години..

Translate (Eng):[gtranslate]

Маестро Александар Џамбазов, таткото на Игор, наполни 85 години.
Роденденот му го честиташе неговиот син, кој сподели фотографија на која е познатиот диригент и композитор свири на пијано. „Среќена 85-ка местро мој“, напиша Игор. За разлика од предходните години, кога Игор организираше вистинска фешта за роденденска забава во „Скара бар“ и на која дојдоа најблиските пријатели на Игор, актери и музчки соработници, оваа година заради пандемијата нема голема зроденденска забава.

Александар Џамбазов е роден село Стапар, Војводина. Тој е македонски
диригент и композитор. Музичка академија завршил во Белград, а целиот
работен век го мина во Македонската радио-телевизија, како диригент на
танцовиот и ревискиот оркестар. Има реализирано безброј снимки и
концерти во живо, настапувал во земјава и во странство. Добитник е на
голем број награди.

репортер мк

РЕКЛАМА
- Реклами -