4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаСреќен роденден маестро: Таткото на Игор Џамбазов денес слави 85 години..

Среќен роденден маестро: Таткото на Игор Џамбазов денес слави 85 години..

Маестро Александар Џамбазов, таткото на Игор, наполни 85 години.
Роденденот му го честиташе неговиот син, кој сподели фотографија на која е познатиот диригент и композитор свири на пијано. „Среќена 85-ка местро мој“, напиша Игор. За разлика од предходните години, кога Игор организираше вистинска фешта за роденденска забава во „Скара бар“ и на која дојдоа најблиските пријатели на Игор, актери и музчки соработници, оваа година заради пандемијата нема голема зроденденска забава.

Александар Џамбазов е роден село Стапар, Војводина. Тој е македонски
диригент и композитор. Музичка академија завршил во Белград, а целиот
работен век го мина во Македонската радио-телевизија, како диригент на
танцовиот и ревискиот оркестар. Има реализирано безброј снимки и
концерти во живо, настапувал во земјава и во странство. Добитник е на
голем број награди.

репортер мк

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...