24.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија Ова го има само кај нас: Министерката Царовска одби да даде парична...

Ова го има само кај нас: Министерката Царовска одби да даде парична награда на основец првак во математика

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерката Царовска одби да даде парична награда на основец првак во математика

дмоодделенецот Дамјан од Штип и неговиот наставник иако се прваци во Македонија на сите натпревари по математика не може да добијат парична награда оти прописите на Министерството за образование утврдиле дека детето е во осмолетка. Иако се натпреварува со средношколци и е најдобар министерството не прави отспака да го награди и да му даде парична награда.

ВАКВО НЕШТО ИМА САМО КАЈ НАС…Сеќавате ли се на штипскио Питагора, на детето чудо?Нашта штипска, македонска гордост шо ни ги топлеше срцата со неговите подвизи. Дамјан, уште од најниските одделенија се натпреваруваше со ученици неколку генерации поголеми од него и убедливо со максимален број на поени секогаш беше прв на натпреварите по Математика. Иако е осмо одделение, тој се натпреварува со средношколци и таму е убедливо прв со максимален број на поени.

РЕКЛАМА

dosie

- Реклами -