24.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија Почина екс пратеникот и министер Илија Филиповски...

Почина екс пратеникот и министер Илија Филиповски…

Translate (Eng):[gtranslate]

Почина Илија Филиповски, поранешен пратеник, екс министер, бизнисмен.

Илија Филиповски е поранешен пратеник на СДСМ, а беше и министер за економија во владата на Бранко Црвенковски. Тој роден е 1941 година во Ростуше, а бил директор на увоз-извоз “Охис”.

„Со жалење соопштуваме дека денес почина Илија Филиповски, роден 1941 година во Галичник.

РЕКЛАМА

Илија Филиповски во два наврати беше потпретседател на Извршниот совет на СРМ, министер за економија во Владата на РМ, два пати избран пратеник во Собранието на РМ, приватен стопанственик и претседател на Месната заедница Галичник, функција со која најмногу се гордееше.

Неговиот придонес за Галичник е голем и претставува наш долг, но и завет за продолжување на неговото дело и зачувување на неговиот лик како почитувана и ценета личност.

Погребот ќе се одржи утре во 12 часот на Градските гробишта Бутел.

Вечна му слава“, соопштија од месната заедница Галичник на Фејсбук.

- Реклами -