20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев не чуствувам никаква вина, Фајзер не дозволи препродавање на вакцините кои...

Заев не чуствувам никаква вина, Фајзер не дозволи препродавање на вакцините кои Србија сакаше да ни ги отстапи, затоа сега ги бараме како донација.

Фајзер не дозволил препродавање на вакцините кои Србија сакаше да ни ги отстапи, а потоа се појавиле пречки и тие да ни бидат донирани, објасни премиерот Зоран Заев.

„Ќе најдеме начин некогаш да се оддолжиме“, рече Заев.

Првичната понуда на Србија беше ковид-вакцините од компанијата Фајзер да ни ги отстапи како донација, на што Македонија се спротивставила и инсистирала тие да бидат откупени, но по појавата на пречка за нивно препродавање, ние сепак сме ги прифатиле вакцините како донација.

„Секако не, гледате дека и во земјите каде е тргната вакцинацијата има проблеми“, одговори Заев на прашањето – дали се чувствува одговорен за ова што се случува.

„Не се работи овде за тоа дали некој направил сè или не направил. Не сакаме да има конкуренција меѓу земјите“, дополни тој.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...