17.4 C
Ohrid
понеделник, септември 20, 2021
Почетна Македонија Tрадицијата продолжува: Во Струга не се чисти снегот-Господ го даде Господ ќе...

Tрадицијата продолжува: Во Струга не се чисти снегот-Господ го даде Господ ќе го крени

Translate (Eng):[gtranslate]

Студен бран ја зафати земјава. Најавите се дека следниов период ќе биде многу студено време со значително потпросечни температури и со умерен до засилен северен ветер. Утре ќе се задржи облачно со врнежи од снег, пообилни претпладне особено во јужните делови. Снег врне низ целава земја. Но општините се обидуваат што побрзо да исчистат со што ќе им овозможат на граѓаните непречено одвивање на сообраќаат. Ова не е случај со Струга. Жителите на Струга велат ова како да е традиција градот да не го чисти снегот. често се шегуваат со изјава дадена во 2011 год кога првиот човек на градот на прашањето зошто не се чисти снегот истакна:

„Господ го даде, господ ќе го крени“…

Да се надеваме дека ова не е практика и годинава.
News1

РЕКЛАМА
- Реклами -