18.8 C
Ohrid
понеделник, јуни 21, 2021
Почетна Свет Украинец признал лажно убиство само за да дојде полицијата и да му...

Украинец признал лажно убиство само за да дојде полицијата и да му го расчисти влезот до дома од снег.

Translate (Eng):[gtranslate]

Според полициски извори, неименуван маж од селото Грибова Рудна се јавил на националниот број за итни случаи и признал грозоморно убиство. Тој рекол дека се скарал со неговиот очув и дека на крајот го избодел со нож во градите. Според него, жртвата паднала и не дишела.

Самонаречениот напаѓач додал дека е подготвен да се предаде доколку полицијата стигне до неговата куќа, пренесува Одити Централ.

Во последните денови таму паднало многу снег и патиштата биле затрупани, па „убиецот“ и предложил на полицијата да земат плуг ако сакаат да дојдат и да го уапсат. Екипата потоа била испратена во селото да го уапси ,,убиецот” и бидејќи чистачот претходно го расчистил патот, тие таму пристигнале со нивниот патролен автомобил.

РЕКЛАМА

Кога пристигнале на местото на настанот, го нашле очувот на човекот жив, а откако го испрашале „убиецот“, тој признал дека пријавил лажно злосторство. Полицијата изјавила на новинарите дека човекот бил едноставно незадоволен од состојбата на патиштата кон селото и се надевал дека полицијата ќе го расчисти патот.

Тој, наводно, знаел дека специјалното возило ги обиколува околните села, но не бил задоволен од резултатите од чистењето. Сега тој се соочува со парична казна од 119 гривни (околу 3,5 евра) за лажна жалба и залудно трошење на времето на јавните службеници.

- Реклами -