Директорот на СЗО: Мажите кои имаат се*с со мажи треба да внимаваат !!!

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус денеска препорача дека мажите изложени на ризик да заболат од мајмунски сипаници треба да размислат за намалување на бројот на сексуални партнери.

Тој додаде дека досега 98 отсто од случаите на инфекција се откриени кај хомосексуалните и бисексуалните мажи и ги повика оние кои се изложени на ризик од инфекција да преземат чекори за да се заштитат.

За мажите кои имаат секс со мажи, тоа значи дека тие носат сигурни одлуки за себе и за другите. Тоа значи дека засега го намалуваат бројот на сексуални партнери“, рече Гебрејесус.

Тој додаде дека заразените треба да се изолираат и да избегнуваат собири кои вклучуваат близок контакт.

Претставниците на СЗО претходно нагласија дека мајмунски сипаници може да се зарази од секој кој бил во близок контакт со заразена или контаминирана облека или постелнина.

Советникот на СЗО за ХИВ, хепатитис и сексуално преносливи болести, Енди Сил, рече дека експертите утврдиле дека мајмуните сипаници „недвосмислено се пренесуваат преку сексуален контакт“.

Д-р Хју Адлер, кој лекува болни од мајмуни сипаници во Велика Британија, рече дека анонимните полови односи, во кои може да им се најде трагата на учесниците, помага во ширењето на болеста.

„Исто така, веројатно е дека сипаницата на мајмуните отсекогаш се пренесувала и се манифестирала на овој начин, само што претходно не била забележана или распространета на овој начин“, вели Адлер.

Од почетокот на инфекцијата, регистрирани се повеќе од 19.000 случаи на инфекција во над 75 земји во светот. Смртните случаи биле забележани само во Африка.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here