16.7 C
Ohrid
вторник, септември 28, 2021
Почетна Македонија Ставрев: Замислете како му било на децата пред да ги убијат додека...

Ставрев: Замислете како му било на децата пред да ги убијат додека клечеле на колена- Доживотен затвор за извршителите

Translate (Eng):[gtranslate]

Замислете како им било на децата пред да ги убијат додека клечеле на колена, рече судијата Ставрев и изрече доживотен затвор за извршителите

„Судиите, обвинителите, адвокатите кои работат на предметите имаат обичај и често во судската постапка да го употребуваат поимот кривично правен настан. По мое видување и чувство овде не се работи за обичен кривично правен настан. Се работи за монструозно садистичко убивање и одземање на животи на деца кои одвај станале полнолетни. Замислете ги чувствата на децата една минута пред смртта, клекнати на колена. Размислувале ли за семејството, за првите љубови, што се не им прошло низ глава во таа секунда, а тоа било и прашањето зошто ние и што лошо сме сториле, а не сме имале ни време да сториме. Какви се чувствата на родителите, во која психолошка бездна биле тие кога разбрале дека ги нема, како се чувствуваат во долго поминатите денови барајќи правда?”, рече судијата Ставрев пред изрекување на пресудата.

РЕКЛАМА
- Реклами -