18.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Затвореник пуштен на викенд бил затекнат во угостителски објект во Тетово каде...

Затвореник пуштен на викенд бил затекнат во угостителски објект во Тетово каде што имало 18 странски државјанки од Русија Украина и Албанија.

Translate (Eng):[gtranslate]

Контрола во угостителски објект во Тетовско, приведени сопственикот и 18 странски државјанки.

Полициски службеници од Тетово извршиле контрола во угостителски објект на локалниот пат за село Сараќино, при што било констатирано дека објектот е отворен и во него биле затекнати седум гости, тројца вработени и 20 женски лица.

Од затекнатите 18 биле странски државјанки од Русија, Србија, Украина и Албанија, кои го злоупотребиле туристичкиот престој, согласно чл.418/а од Кривичниот законик. Странските државјанки се приведени во полициска станица за понатамошна постапка.

РЕКЛАМА

Од МВР денеска соопштија дека се работи за угостителски објект, во сопственост на А.М.(38) од Тетово, а контролата е извршена по пријава дека работел спротивно на Одлуката донесена од Владата.

Странските државјанки се приведени во полициска станица за понатамошна постапка, а сопственикот А.М. е лишен од слобода и против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

При контролата е приведен и Б.Х.(25) од Скопје, кој издржува казна затвор во времетраење од 8 години и 6 месеци, а не се придржувал спрема решението за одмор во кругот на семејството издадено од затворот. Тој ќе биде спроведен во Казнено-поправна установа Затвор Идризово, се наведува во соопштението од МВР.

- Реклами -