Весна Илкова: По социјалните мрежи се ширеа лажни вести, Борис Трајанов не е мртов, се чувствува подобро…

Најпознатиот македонски вокал, маестро Борис Трајанов закрепнува од Ковид 19 и се чувствува подобро, дознава Радио Лидер. Вчера по социјалните мрежи и порталите се ширеше лажна вест дека тој починал.

Македонските граѓани со потресни статуси на социјалните мрежи синоќа се простуваа од реномираниот оперски пејач Борис Трајанов, откако на социјалните мрежи и портали се ширеше лажна вест дека тој починал од последици на Ковид-19 во една од приватните клиники во Скопје.

На лажната вест реагираше и Весна Илкова, која е водечки оперски драмски сопран во Македонија, доцна вечерва таа ги демантираше информациите.

– Ве замолувам сите кои пишувате текстови дека колегата Борис Трајанов не е меѓу нас да се воздржите од коментари. Последна информација вечерва е дека полека закрепнува, напиша таа на својот фејсбук профил.

Инаку, реномираниот оперски пејач Борис Трајанов веќе неколку денови води тешка борба со корона вирусот во една од приватните клиник.

 

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here