25.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија Филипче - Верските лидери да упатат апел до верниците и оваа година...

Филипче – Верските лидери да упатат апел до верниците и оваа година да останат дома за празниците !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Доколку се случи нов кластер во верски објекти, притисокот врз здравствените установи ќе биде толку голем што ќе се доводе во прашање дали ќе може да се изменаџира, изјави министерот за здравство Венко Филипче.

Тој апелираше до верските лидери дека ситуацијата е сериозна и дека епидемиолошката слика може дополнително да ја искомплицира состојбата во болниците.

„Би сакал да ги повикам следната недела двајцата лидери, и на МПЦ и на ИВЗ и да ги замолам да упатат апел кон верниците да останат дома оваа година, да не се групираат во цркви и џамии, да нема служби, изјави Филипче за Канал 5 телевизија.

РЕКЛАМА
- Реклами -