23.1 C
Ohrid
петок, јули 30, 2021
Почетна Македонија Во Скопје почина млада девојка, нејзиното семејство се согласи нејзините органи да...

Во Скопје почина млада девојка, нејзиното семејство се согласи нејзините органи да бидат донирани, соопшти министерот Венко Филипче.

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека денеска починала млада пациентка и добиле согласност од нејзините родители за донирање органи.

– Веројатно, имаме потенцијал за уште една трансплантација. Денеска, за жал, кај нас има млада почината пациентка, има согласност за донација на органи од семејството и сега се прават проверки и во однос ХЛА типизацијата за тоа дали може да се направи трансплантација и на срцето и на бубрезите. Ако се најдат соодветни реципиенти во текот на денешниот ден се ќе се заврши, рече Филипче.

РЕКЛАМА
- Реклами -