20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаСпасовски- Оваа година истекува политичкиот азил на Груевски-ќе го вратиме да одговараза...

Спасовски- Оваа година истекува политичкиот азил на Груевски-ќе го вратиме да одговараза сето лошо

На новинарско прашање дали поранешниот премиер и азилант Никола Груевски некогаш ќе биде екстрадиран во земјава, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски вели дека тој ќе сноси одговорност за  се што сторил лошо на оваа земја.

„Оваа година истекува политичкиот азил на Груевски. Ние уште во септември направивме посебна оперативна акција за пронаоѓање на бегалци. За 4 месеци се фатени 400 по кои што имаше меѓународни потерници. Од топ 20 приоритети, досега фативме петмина. МВР работи на случаите, имаме контакти и со Унгарското министерството за внатрешни работи од самиот момент во врска со случајот на Груевски. Нема бегство од правдата никогаш“, изјави вечерва Спасовски за „Клик плус“.

Тој истакна дека само денеска МВР имало две апсења и две заплени на дрога во значајни количин, едната во Кавадарци и едната во Кичево.

„Апсења на дилери на дрога, се работи за кокаин и хероин. Постојано имаме жесток одговор против криминалните структури и тоа е успехот“, соопшти министерот.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Денес на само 40- годишна возраст почина Цеце од Тетово, жената која ги молеше граѓаните за помош, Цеце зад себе остави три малолетни деца.

Сакаме да споделиме претажна вест. Цеце од Тетово, мајката на трите малолетни деца која го стави своето #СрцеНаДланка бидејќи нејзиното семејство живееше тешко и...

Aхмети огорчен што ќе биде опозиција – Oд фиока го вади Охридскиот договор и бара поддршка за негово почитување?!

Eвропскиот фронт предводен од ДУИ најавува битка за почитување на духот на Охридскиот договор и ги повика граѓаните на масовна поддршка. Сепак, Али Ахмети...

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...