7.9 C
Ohrid
четврток, септември 23, 2021
Почетна Македонија Пациент побегнал од штипската модуларната болница, по еден час пронајден мртов во...

Пациент побегнал од штипската модуларната болница, по еден час пронајден мртов во околната уличка

Translate (Eng):[gtranslate]

Седумдесет и пет годишен пациент од Пробиштип, кој бил хоспитализиран во штипската модуларна болница на полноќ избегал, но по еде час на само неколку метри од болницата на улицата „Мирче Ацев” во близина на средното медицинско училиште е пронајден мртов. Случаен минувач пријавил во полиција, поради траги од кочење на автомобил првично се проверувало дали станува за прегазен пешак. Но, подоцна било утврдено дека станува збор за пациентот, кој побегнал од модуларната болница. Обдукцијата покажува дека нема траги на насилство и според првичните сознанија причина за смртта е белодробната пневмонија.

Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова за МИА вели дека на лице место излегле полициски службеници и јавен обвинител. Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев го потврдува настанот.

Според него и вработените главниот влез на модулраната болница секогаш е заклучен, но пациентот успеал да излезе преку задниот влез, од каде се носат пациенти. Веднаш е формирана Комисија за квалитет, која треба да го истражи случајот.

РЕКЛАМА

– Комисијата откако ќе го истражи случајот, извешатјот ќе го доставам до Дисциплинската комисија, а повеќе детали за случајот јавноста ќе ја информираме во понеделник – рече Ѓеорѓијев.

Тој посочува дека доколку се утврдат пропусти ќе има и санкции за дежурните кои биле во болницата.

Во изминатите 24 часа во штипскиот ковид-центар починаа и 65-годишен пациент од Виница и 75-годишен од Штип. Загрижува и тоа што 61 пациент се на постојана кислородна поддршка. Пред еден месец пациент на Инфективното одделение посегна по својот живот, фрлајќи се од вториот кат. Пациентот заврши со тешки скршеници.

- Реклами -