ТикТокерот Дуди со вредна донација за нашиот Преспански херој. (Видео)

Преспанскиот херој -За овој прекрасен лик Васил Јанкула не постои „не и не можам“ во животот, тој е пример за сите нас дека сите сме исти и дека животот е убав за сите, само треба да ја пробудиме нашата свесност. Тој има 28 години и е роден со церебрална парализа, но дијагнозата не го спречува за ништо во животот… Досега многупати учествувал на маратони и спортски настани низ државата. Минатата година учествуваше и на Скопскиот маратон каде извози 42 километри со трицикл. Исто така возејќи трицикл тој направи и кружна тура од 800 километри околу државата. Вистински мотиватор за нас и многумина Инаку вози автомобил, трицикл, плива, скија и лета со параглајдер…

Васил Јанкула е другар во вистински смисол на зборот, него често може да го забележиме во друштво на ТикТокерот Дуди Дудиш човекот кој донесе свежина на социјалните мрежи преку неговиот хумор. Дуди за Шило Магазин ни открива Васил имал само една желба, а тоа е во својот дом да има лента за трчање, но поради недостаток на финансиски средства не можел да си го оствари својот сон.

Нема достапен опис

Благодарение на нашата дијаспора во Швајцарија во организација на Дуди и неговиот брат за 24 часа се собраа доволно пари за да може да го израдуваат нашиот херој.

Како изгледаше сето тоа, и колку само среќа и радост има во ова видео ќе проценете и сами…

 

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here