7.9 C
Ohrid
четврток, септември 23, 2021
Почетна Македонија Од последици на Ковид-19 почина Љубен Василески – Саричко

Од последици на Ковид-19 почина Љубен Василески – Саричко

Translate (Eng):[gtranslate]

Од последици предизвикани од коронавирусот синоќа во Охрид, во 73-та година од животот, почина Љубен Василески – Саричко. Тој беше истакнат стопанственик, општественик и спортски работник.

Василески, е роден во Охрид на 18.08.1948 година. Основно и средно образование, завршил во родниот град, а дипломирал на Машинскиот факултет во Скопје. Од 1984 година е вработен во „Галеб“, а од 1999 година, па се до неговата смрт, беше на чело на оваа автопревозна компанија.

Неговите посмртни останки ќе бидат погребани утре, вторник, на Градските гробишта во Охрид, во кругот на семејство.

РЕКЛАМА

извор Охрид24.мк

- Реклами -