17.9 C
Ohrid
понеделник, септември 27, 2021
Почетна Македонија Градоначалникот Константин и оваа година ги одмина православните верници, тој денес донираше...

Градоначалникот Константин и оваа година ги одмина православните верници, тој денес донираше 100 пакети на ИВЗ за Рамазан

Translate (Eng):[gtranslate]

Градоначалникот Константин ги одмина православните верници по повод христијанскиот празник Велигден.

Во духот на меѓусебното почитување, соживотот и заедничкото одбележување на верските празници, Општина Охрид денеска донираше 100 хуманитарни пакети на Исламската верска заедница, кои ќе бидат наменети за социјално ранливите семејства.

Оваа хуманитарна акција се организира како замена за традиционалната Ифтарска вечера, која и оваа година мора да биде изоставена поради псндемијата со корона вирусот.

РЕКЛАМА

Деновите на Рамазанскиот месец се поклопуваат со Велигденските празнувања. Заедничкото чествување на празниците е дополнителна можност да ги зајакнеме соживотот и пријателство. Нека верата во Бога ни даде сила да ги надминиме сите искушенија и преку искрена човечност и солидарност заедно да продолжиме да чекориме кон посветла иднина за нашиот град.

- Реклами -