21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаKАМ: Докажавме дека во нашиот производ нема глушец, а лицето кое ја...

KАМ: Докажавме дека во нашиот производ нема глушец, а лицето кое ја објави фотографијата на социјалните мрежи ќе биде тужено !!

КАМ ДОО Скопје ги демантира тврдењата во врска со случајот од 4 април годинава, кога потрошувач на Фејсбук објави дека во замрзнатиот т.н. царски микс на зеленчуци, купен во еден од нивните маркети, е пронајден глушец.

Според КАМ, случајот, спротивно на законските прописи, непотврдено бил изнесен не само на социјалните мрежи, туку и во одделни медиуми, при што биле доведени во заблуда јавноста и потрошувачите.

Компанијата тврди дека по спроведувањето на сите законски утврдени анализи и проверки од страна на Агенцијата за храна и ветеринарство, резултатите ја потврдиле исправноста на производот.

-Веднаш по објавувањето на непотвредената информација на 04.04.2021 како што налагаат интерните процедури, компанијата најодговорно ги презема сите мерки вклучително и повлекување на производот од продажба. Исто така, со цел детално истражување на случајот, компанијата постапи согласно одредбите на Законот за заштита на потрошувачите и Законот за безбедност на храна, како и пропишаните постапки за заштита на правата на потрошувачите. Компанијата КАМ во насока на справување со јавното ширење на неосновани тврдења и невистини, кои воедно претставуваат обиди за нарушување на довербата на потрошувачите и деловниот углед на компанијата, одлучно ги презема неопходните законски постапки за изнесување на случајот пред лицето на правдата, наведува КАМ во демантот.

Компанијата додава и дека ќе продолжи секојдневно доследно да ги спроведува најдобрите светски практики и европски стандарди за безбедност на храната.

 

Информацијата за пронајден глушец во „царскиот зеленчуков микс“ на КАМ ја сподели советникот на Општина Битола, Иван Чулакоски на 4 април 2021. Во својата фејсбук-објава тој ги повика Владата, Агенцијата за храна и ветеринарство и Националната канцеларија за заштита на потрошувачите да го проверат случајот, но го „тагираше“ и КАМ.

По објавените вознемирувачките фотографии на Чулакоски, веднаш следниот ден се огласи Агенцијата за храна и ветереринарство. Соопшти дека е наредено производот да биде повлечен од сите рафтови во државава.

-Поради сомнеж за физичка контаминација ( присуство на страно тело – глушец) во замрзнат зеленчуков микс „Сани фантази – Царски микс” по потекло од Република Србија, увезен од КАМ ДООЕЛ, Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) издаде забрана за промет на овој производ и нареди негово повлекување од рафтовите на КАМ маркетите на цела територија на државава. Издадена е наредба на операторот со храна да изврши сопствена проверки на секоја серија/лот од овој производ, во сите маркети каде е пласиран овој производ, на територијата на цела држава, наведе АХВ.

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Николче Бабовски истакна дека АХВ ќе изврши вонредни инспекциски надзори и ќе провери дали пласираните количини од овој производ се повлечени од малопродажната мрежа. Извршени ќе бидат, дополни, и органолептички прегледи на одредени примероци, од секоја серија/лот на овој производ, а примероци за контрола на микробиолошките критериуми за безбедност на производот ќе бидат испратени за лабораториско испитување.

-Доколку потрошувачите купиле ваков производ, пред консумација внимателно да го отворат и прегледаат и доколку утврдат присуство на страни тела, истиот производ да го вратат на местото на купување и за тоа да ја известат АХВ, соопштија од АХВ.

За овој случај што беше објавен на социјалните мрежи, до АХВ не беше поднесена претставка.

-Како одговорна институција за безбедноста на храната, апелираме ваквите случаи место на социјалните мрежи, да се пријавуваат кај надлежните институции, потенцираа од АХВ

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...